Module 3 – SLPBUDGETING This assignment consists of three independent scenarios for which computations should be shown. Scenario A Skaters, Inc. plans to sell 90,000 skateboards next quarter at a pric

In case you need high-quality essay, we are here to help you. Would you like us to handle your paper? Use our writing services for better grades and meet your deadlines.


Order a Similar Paper Order a Different Paper

Module 3 – SLPBUDGETING

This assignment consists of three independent scenarios for which computations should be shown.

Scenario A

Skaters, Inc. plans to sell 90,000 skateboards next quarter at a price of $36 per unit. Production costs are $14.40 per unit. Selling and administrative expenses are: variable, $7.20 per unit; and fixed, $604,800 per quarter. What are the budgeted earnings for next quarter? (Do not consider federal income taxes.)

Show the analysis in a table format. Write a one-paragraph interpretation of the information presented in the table.

Scenario B

Speedy Delivery currently delivers packages for $9 each. The variable cost is $3 per package, and fixed costs are $60,000 per month. Prepare a budget showing the expected current profit and profit after the changes in costs.

  1. Fixed costs are increased to $75,000.
  2. Selling price is increased by 10%.
  3. Variable cost is increased to $4.50 per unit.
  4. Show the analysis in a table format. Write a one-paragraph interpretation of the information presented in the table.

Show the analysis in a table format. Write a one-paragraph interpretation of the information presented in the table.

Scenario C

Houston Corporation considers materials and labor to be completely variable costs. Expected production for the year is 50,000 units. At that level of production, direct materials cost is budgeted at $198,000, and direct labor cost is budgeted at $450,000.

  1. Prepare a flexible budget for materials and labor for possible production levels of 55,000 and 65,000 units of product.
  2. Assume that in the previous exercise the actual production was 60,000 units, materials cost was $247,000, and labor cost was $510,000. Compute the budget variances. Denote variances as favorable (F) or unfavorable (U).

SLP Assignment Expectations

Show computations in good format and explain answers as required. Excel is a great tool to make computations and present financial information in an easy to understand format. Write comments below the computations in Excel. Submit only the Excel file. Both content and the clarity of the presentation will be evaluated for grading purposes.

Privacy Po

As a student, I know you sometimes get frustrated working on school projects or even struggle to complete assignments on time. You need online writing help to rid you off such troubles. And since we understand your needs, we provide you with reliable and professional academic writers to complete your projects on time and at an affordable price.


Order a Similar Paper Order a Different Paper

Looking for this or a Similar Assignment? Order a Paper Now